Jaké možnosti má SVJ v nouzovém stavu, pokud končí funkční období členům výboru nebo předsedovi? Na to odpovídá jeden náš vedoucí právník Jan Eisenreich v článku Okolobytu.cz.
Současná krizová opatření opět komplikují situaci v mnohých SVJ. Problémem je zejména nemožnost svolávat řádná shromáždění, která jsou nezbytná pro přijímání řady rozhodnutí a některá další omezení, plynoucí z krizových opatření. Také SVJ však mohou využít lex covid. Způsob, jakým ho mohou využít, jsme vysvětlili v článku pro Okolo bytu. .
Současná opatření proti šíření nákazy COVID-19 mají bohužel negativní vliv na příjmy skoro všech. O tom, jak se vyvarovat dluhů jako SVJ, jsme mluvili s Okolo bytu..
Ukrást SVJ nebo družstvo je až překvapivě jednoduché a bohužel i reálné. Podvodníci zfalšují zápis ze shromáždění, nechají se na něm zvolit předsedou a podají návrh na zápis do rejstříku s cílem následně vybrat účet SVJ popřípadě na něj dokonce sjedná úvěr. Jak se proti tomuto podvodu bránit píše portál Okolo bytu.
Novela občanského zákoníku účinná od 1. července 2020 přinesla do oblasti bytového spoluvlastnictví řadu novinek. Jednou z nich je i možnost svolat takzvané náhradní shromáždění. Jak ho správně svolat se dozvíte v novém článku na serveru Okolo bytu.
Ačkoliv v současné době existuje pro SVJ a BD mnoho možností, jak financovat opravy bytového fondu pomocí veřejných peněžních prostředků, využívá této pomoci zatím jen menší část z nich. Proč je tomu tak a jak to můžete společně s námi změnit, se dozvíte v článku naší právničky Mgr. Anety Jonášové, zveřejnéném na portálu dumplnyuspor.cz.
Ve spolupráci s portálem okolobytu.cz jsme publikovali článek, který připomíná všem vlastníkům nemovitostí, jaké daňové povinnosti je v roce 2019 čekají, kdy jsou povinni je uhradit a zmínili jsme i další finanční povinnosti, se kterými se mohou případně setkat. Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Ve spolupráci s portálem okolobytu.cz jsme zpracovali krátké zamyšlení ohledně současné problematiky Airbnb a jiných forem sdíleného ubytování. Přečíst si jej můžete ZDE.
Kromě práva společenství vlastníků jednotek se naši právníci věnují zejména právu autorskému. Jedním z nejzásadnějších případů je spor o platnost licenční smlouvy pana Zdeňka Milera, autora postavy Krtečka. Tento případ řeší v naší kanceláři Mgr. Jan Eisenreich. Více informací například ZDE.
Prodej i nákup nemovitostí bude od ledna 2018 složitější. Po čtyřech letech se totiž do občanského zákoníku vrací takzvané předkupní právo. Nemovitosti s podílovým vlastnictvím se tak budou muset znovu nejdřív nabízet spoluvlastníkům a teprve poté někomu dalšímu. Typickým případem jsou třeba parkovací stání ve společné garáži.
Reportáž je dostupná na ZDE.
Definice, co je společnou částí v bytovém domě, je klíčová zejména při úpravách konstrukcí domu a při poruchách, které ovlivňují jednak předmětný prostor jako takový a jednak dotčené bytové jednotky. Z určení společné části vyplývá, kdo financuje úpravy a rekonstrukce těchto konstrukcí a prostor. Definice společných částí vychází z nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) a z již zrušeného zákona o vlastnictví bytů (č. 72/1994 Sb.).
Článek, který vznikl za přispění Mgr. Jana Eisenreicha je dostupný ZDE.
Při vymáhání dluhů po vlastnících, případně u družstva po jeho členech dělají statutární orgány mnoho chyb. V tomto článku jsme se za pomoci advokáta Mgr. Ladislava Drhy zaměřili na nejčastější z nich a podrobně je rozebrali. Základním úkolem před soudním vymáháním dluhu je přesně určit, co se žaluje (zda záloha nebo nedoplatek vyúčtování) a jestli a kdy nastala splatnost. U bytových družstev je tato otázka o poznání jednodušší. Pokud ještě není dluh splatný, nelze jej soudně vymáhat, a naopak, pokud došlo ke splatnosti již před delší dobou, je třeba se ujistit, zda není dluh promlčen.
Portál SVJPrávník nabízí specializované právní poradenství pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva. Rádi Vám pomůžeme s řešením právních problémů Vašeho společenství vlastníků.
Rychlý kontakt